Depresyon

Sezil Tombul Hizmetler

Dünya Sağlık Örgütü’nin (WHO) tahminlerine göre, dünya çapında yaklaşık 264 milyondan fazla insanı etkileyen depresyonun en yaygın belirtileri umutsuzluk hissi ve daha önce keyif aldığınız aktivitelerden zevk alamamaktır.

Depresyon ciddi bir belirti olmasına rağmen, ülkemizde farkındalığı düşüktür. Bu sebeple, kişiler kendi kendilerine başa çıkabileceklerini düşünürler ve işlevselliklerini kaybettiklerinde destek alma ihtiyacı duyarlar. Depresyondaki kişinin yakınları destek vermek isteseler de nasıl yardım edeceklerini bilemediklerinden, yakınlarda çaresizlik gözlemlenir.
Depresyon Nedir?

Dönem dönem üzüntü veya keder gibi duygular yaşıyor olmak normaldir. Depresyon ise, normal bir üzüntü duygusundan çok daha farklıdır ve işlevselliğinizi bozacak düzeye gelebilir. İşlevselliğini bozulması ne demek ? Üzüntü birkaç gün sürerken, depresyon haftalarca sürebilir ve iş, okul, ilişki ve hayattan zevk alma noktasında önünüzde engel olabilir.

Depresyon Belirtileri ve Teşhisi

Depresyon kişiden kişiye göre farklılık gösteriyor olsa da aşağıdaki semptomların çoğunu 2 veya daha fazla hafta boyunca her gün yaşadıysanız, depresyon teşhisi kriterlerini karşılıyor olabilirsiniz. NOT: Tüm bu bilgilendirmeler farkındalık yaratmak amaçlıdır. Lütfen kendi kendinize teşhis koymaktan kaçının ve ihtiyaç halinde bir uzmana danışmaktan çekinmeyin.

 

Bağdat Caddesi Psikolog

Siz neyi anlatmak istersiniz?

Benim bu süreçte amacım kendinizi özgürce ifade edebilmeniz için size eşlik etmek, o yolu açabilmek.