Ergen Terapisi

ergen-terapisi

Ergenlik süreci – Kişilerin fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak en çok zorlandığı dönemlerden biridir.

Çünkü birey kendi kişiliğini oluşturabilmek ve “birey” olabilmek adına yoğun bir karmaşıklık süreci yaşar. Ergenlik, kişilik gelişimi, cinsel, sosyal, duygusal ve zihinsel gelişim gibi süreçler için değişim ve dönüşüm dönemine girdiği anlamına gelir. 

Ergen bir bireyi ayrışma, bireyleşme, kabul görme, beğenilme, kendi benliğini oluşturabilme, saygı duyulma gibi temel ihtiyaçları bu dönemin içerisinde yer alır. 

Karşılaşılabilecek problemler – Tüm bu süreçlerde aile içerisinde, sosyal ortamda ve okul hayatında ciddi çatışmalar yaşayabilirler. Çocuk ebeveynleri tarafından anlaşılmadığını hissettiğinde, çatışma, inatlaşma, öz güven düşüklüğü, öfke problemleri, motivasyon düşüklüğü, alkol ve madde bağımlılığı gibi problemlerle karşılaşılabilir ve kendine zarar verebilecek davranışlarda bulunabilir.

Ergenlerle terapi süreci – Ergenlerle yürütülen terapi çalışmalarında yetişkin terapisinde olduğu gibi “güven” oluşması oldukça önemlidir. Bir taraftan tercihleri ve davranışlarının nedenleri üzerinde bir farkındalık oluşturulmaya çalışılır. Terapi süreci, adapte olma süreci içerisinde danışana ihtiyaç duyduğu kabul görmeyi ve anlaşıldığı bir alan açmayı hedefler.

Bağdat Caddesi Psikolog

Siz neyi anlatmak istersiniz?

Benim bu süreçte amacım kendinizi özgürce ifade edebilmeniz için size eşlik etmek, o yolu açabilmek.