Yazılarım

STRESİNİ YÖNETMEYİ ÖĞREN “Çok stresliyim” Bunu belki günde defalarca kez duyup hissedebiliyoruz. Özellikle yaşadığımız ülkede bir yaşam biçimi haline geldi. Ülke ekonomimiz veya doğal afetlerden tutun, hayatta ne yapmak veya ne olmak istediğimiz, insan ilişkileri, sağlığımız, iş veya aşk hayatımız… Kısaca, hem küresel hem de günlük olarak ayrı ayrı stres faktörü olabiliyor. Stresin fiziksel, zihinsel…

Daha Fazla Oku
Ne okudum ? Çemberin Dışı – Hilal Bebek

Hilal Bebek’in davet edildiği programlardaki konuşması, kendisini ifade ediş şekli, kelimelerle dans edişi, ifadelerin zenginliği o kadar doyurucu geldi ki kulağıma, kitabı olduğunu duyduğumda bir an önce edinmek istedim. Kısa bir süre de önce Hilal Bebek – Çemberin Dışı kitabını alıp okuma fırsatı yakaladım. Anladığım kadarıyla şu zamana kadar yazdığı yerlerdeki yazıları toparlayıp bir kitap…

Daha Fazla Oku
Kadın ve erkek dünyalıdır.

Benzer sebeplerden dolayı ilişkilerim bitiyor. Kaderimde yalnız kalmaktan korkuyorum. İçinden çıkılmaz bir ilişkinin içindeyim ve nasıl ayrılacağımı bilmiyorum. Bir ilişki istiyorum ama kimse tanışamıyorum.

Daha Fazla Oku
Neden ilişkim yok?

Danışanlar bir ilişkiye başlamakta neden zorlandıklarını ya da neden tüm ilişkilerinin aynı şekilde bittiğini anlamakta zorluk yaşadıkları için terapiye başvurma ihtiyacı duyuyorlar.

Daha Fazla Oku
Psikodinamik Yaklaşım

Psikodinamik terapi, danışanın kendisine ve dış dünyayla olan ilişkisine odaklanan derinlemesine terapi biçimidir. Psikolog tarafsız ve nesnel bir gözlemci rolüyle danışanın bilinçdışı motivasyonlarını anlamaya çalışır.

Daha Fazla Oku
Pandemi ve telefon bağımlılığı

Pandemi, hepimizi evlere girmeye zorladı. Sevdiklerimizle yüz yüze görüşme konusunda çekince yaşadık, sosyal mesafe koyma ihtiyacı duyduk. Evden çalışmaya başladık. Ekranda çok fazla zaman geçirdiğimiz için artık sürekli laptop veya telefon bağında vakit geçirmek de normalleşti çünkü artık hepimiz aynı gemideydik.

Daha Fazla Oku
Kararsızlık

Alternatifler arttıkça karar vermek oldukça zorlaşıyor. Çok seçenek olması kulağa sevindirici geliyor olsa da yapılan bir araştırmada alternatif arttıkça karar vermenin zorlaştığı böylece mutsuzluğu arttırdığı bulunmuş.

Daha Fazla Oku
koronavirus
Koronavirüs ve ilişkiler

Yaklaşık 2 yıldır koronavirüs sürecinin içerisindeyiz. Salgından dolayı günlük hayatımızın ritimleri sarsıldı, bununla birlikte ilişki içerisinde kendimizi, partnerimizi veya çevremizdekilerle olan dinamiklerimizi hatta değişiklikleri gözlemleme fırsatımız oldu.

Daha Fazla Oku