Psikodinamik Terapi

Psikodinamik terapi, danışanın kendisine ve dış dünyayla olan ilişkisine odaklanan derinlemesine terapi yöntemidir.

Uzman psikologlar olarak psikodinamik yaklaşımda, tarafsız ve nesnel bir gözlemci rolüyle danışanın bilinçdışı motivasyonlarını anlamaya çalışırız.

  • Zihninizin içerisinde sürekli tartışan birileri var gibi hissediyorsanız,
  • En kolay konuda bile (kıyafet seçimi, vb.) karar almak sizin için zor  geliyorsa,
  • Sürekli düşünmekten gündelik hayatınıza  odaklanamıyorsanız
  • Duygularınızı hissetmekte güçlük çekiyorsanız
  • Kendinizi sebepsizce öfkeli veya kaygılı hissetmekten sıkıldınızsa

Psikodinamik terapisye ihtiyacınız var demektir. 

yetiskin-terapisi

Psikodinamik Terapi Nedir?

Psikodinamik psikoterapide biz danışanın, korkuları, endişeleri, hayalleri, arzuları ve hedefleri ile bir bütün olduğunu kabul ederiz. Bu sebeple, psikodinamik terapide sadece bir semptoma odaklanmaktansa insanı bir bütün olarak değerlendirmeyi tercih ederiz. Bunun yanında semptomun kendisinden de öte danışanın o semptomu nasıl anlattığıyla daha çok ilgileniriz.

Psikodinamik Yaklaşım ile Temizlik Yolculuğu

Gerçekliği görmemizi engelleyen kirli camları temizleyerek, görüntüyü daha net bir hale getirmek bu süreçte önemlidir. Bununla beraber temizlik yolculuğunda bağlanma sorunları, kendini geliştirme, savunma veya çatışmalardan dolayı yaşanılan sorunlar, travmatik olaylar, bilişsel zorluklar, duygusal sorunlar veya ilişki sorunları çalışılır.

Bastırılmış veya olumsuz duygular anlaşılmak ve kendini ifade etmek ister. Çelişkili duygular netleştirilmeye ihtiyaç duyar. Çünkü bu tür duygular hem içsel çatışmaları arttırır hem de dış dünya ile olan ilişkileri olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple, psikodinamik bir çalışmada, psikoterapist ve danışan işbirliğiyle olumlu ve olumsuz tüm duygular analiz edilir ve koşulları iyileştirmenin yeni yollarına bakılır.

Hangi Konularda Psikodinamik Terapi Alınabilir?

Aklınıza gelebilecek her konuda psikodinamik terapi alabilirsiniz. Çünkü bu genel psikolojik problemlerin çözümü için geliştirilmiş bir yöntem farklı bir yaklaşımdır. Depresyon, öfke, korku, kaygı, stres, özgüven sorunu, ilişki ve bağlanma problemi, yalnızlık, karmaşık duygular, kendini tanıma / anlama, travma yaratabilecek beklenmedik olaylar (kaza veya doğal afet vb.), olumsuz deneyimler, iş stresi, performans kaygısı, öfke problemleri, fiziksel semptomlar (tıbbi bir nedene bağlanamayan, tanı konamayan fiziksel belirtiler), panik atak, köklü yaşam değişiklikleri (göç, taşınma vb.), bedensel (somatik) rahatsızlıklar gibi  bir çok farklı durum psikodinamik terapinin konusu olabilir.

Travmalarda Psikolojik Destek

Travmalarda psikolojik destek konusunda uzman psikologlar tarafından yapılmalıdır. Biz psikodinamik yönelimli psikoterapi ile psikolojik travmalar tedavisi için gerekli tüm bilgi ve deneyimimizle yanınızdayız. Travma psikolojik danışmanlığı, psikolojik travmalar tedavisi konularında size yardımcı oluyoruz.

Bağdat Caddesi Psikolog

Siz neyi anlatmak istersiniz?

Benim bu süreçte amacım kendinizi özgürce ifade edebilmeniz için size eşlik etmek, o yolu açabilmek.