Kararsızlık

Alternatifler arttıkça karar vermek oldukça zorlaşıyor. Çok seçenek olması kulağa sevindirici geliyor olsa da yapılan bir araştırmada alternatif arttıkça karar vermenin zorlaştığı böylece mutsuzluğu arttırdığı bulunmuş.
MÜKEMMELİ BULMA ARZUSU

Kararsızlık bir konuda karar verme veya seçim yapma noktasında zorlanmak demektir. Kararsız insanlara baktığımızda fark ediyoruz ki, amaçları kendileri için en doğru, en mükemmel seçimi yapabilmek. Bu da %100 mutluluk veya %100 kesinlik ihtiyacı demek. Neden en doğru karar ulaşmaya çalışıyor olabilirsiniz? En doğru kararı vermemiş olmanın sizin için riskleri neler?

ELALEM NE DER!

El alemin yorum yapmasının önüne geçebilmek adına kendiniz dışında kararı herkese verme eğiliminde olabilirsiniz. Yanlış vereceğiniz kararlardan dolayı kendinizi suçlamaktansa, başkalarının (el alemin) kararlarını uygulayıp, beklenilen gerçekleşmediğinde durumu kabulleniyor olmak çok daha kolay gelir. Peki sizin hayatınıza dair kararları hep öteki verirse, doğrularınız ve hatalarınızla siz bu hikâyenin neresindesiniz? Arka planda kendinizi karar vermek dahil hayatın birçok alanında yetersiz görüyor olabilir misiniz?

“HATA YAPMAMIŞ İNSAN HİÇBİR ŞEY YAPMAMIŞ İNSANDIR.” Doğan Cüceloğlu

Sizin yerinize karar verecek olan herkes, kendisi için uygun olacak kararı size önerir. Bu demek oluyor ki, sizin için en doğru kararı sadece siz bulabilirsiniz. Bu demek değil ki, mutlaka kendiniz içi en doğru kararı vermeniz gerekiyor. Hayır. Kimi zaman da yanlış kararlar veririz fakat önemli olan o seçimi yapabilme cesaretini gösterebilmektir. Yaptığımız seçimin sorumluluğunu alabilmek, gerekirse bedel ödemektir kendimizi ortaya koymak.

Sorumluluk almaktan kaçmak, kendi hayatınızı nasıl yaşamak istediğinize karar verip eyleme geçmeyeceğiniz anlamınız taşıyor. Bu da sizin hayatınızla ilgili her alanda başkalarının rol oynaması demek.

KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN KEHANET

Kararsızlık sizde stres yaratıyor olabilir. Zaman kaybetmenize sebep oluyor olabilir. Ötekiylen olan ilişkinizi ve üretkenliğinizi olumsuz yönde etkiliyor. Kısaca karar verme konusu bir süre sonra sizde kaygıya sebep olabilir. Bu kaygı da bilinçsizce yanlış kararlar almanıza kapı aralar. Kısaca yanlış karar vermekten kaçarken, kendinizi yanlış karara koşarken bulabilirsiniz.

Hata yapmaya alan açmak , hata yapma riskine rağmen kararlarınızı kendiniz almak istiyorsanız, hangi kıyafetin size daha çok yakıştığını başkasına değil kendinize sormak istiyorsanız fakat nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, bu konu terapide çalışılabilir.

Bu konuya eşlik edecek bir uzmana ihtiyaç duyuyorsanız  randevu talebi oluşturabilirsiniz.

Bağdat Caddesi Psikolog & Psikoterapist Sezil Tombul

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print