Ruhsal sağlığımızı nasıl koruruz?

Ruhsal sağlınız için kendinize iyi bakmanız önemlidir. Aşağıda, ruhsal sağlığınıza bakmanın 10 pratik yolu bulunuyor. Yaşam tarzınızda basit değişiklikler ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
Duygularınızı paylaşın

Duygularınız hakkında konuşmak, ruhsal sağlığınızı korumanıza ve sıkıntılı hissettiğiniz zamanlar ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Nasıl hissettiğinizi biriyle paylaşıyor olmak her zaman kolay değildir. Bu sebeple, zorlanıyor olmanıza rağmen duygularınız hakkında konuşmak sağlığınızın sorumluluğunu üstlendiğinizi ve kendinizi önemsediğinizi gösterir. Alışık değilseniz, kendinize bu konuda zaman verebilirsiniz.

Aktif olun

Egzersiz beyninizde sizi iyi hissettiren kimyasalları aktif hale getirir. Düzenli egzersiz yapıyor olmak, özgüven ve konsantre olma, iyi hissetme veya uyku gibi alanlarda size destek sağlayabilir. Bu sebeple, keyif aldığınız bir fiziksel aktiviteyi hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Sağlıklı beslenin

Yedikleriniz (örn. kafein, şeker, vb.) ve hissettikleriniz arasında bağ vardır. Bundan dolayı, sağlıklı besleniyor olmak ruhsal sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir.

İçtiklerinize dikkat edin

Olumsuz duyguları (korku, yalnızlık, kaygı, sıkılganlık, vb.) taşımak zor olduğunda, duygumuzla baş edebilmek, kendimizi iyi hissedecek bir nesneye yöneliriz. Fazla alkol tüketimi de sık karşılaştığımız örneklerden biri. Fakat, biliyoruz ki içkinin etkisi geçtiğinde kendinizi daha kötü hissedersiniz ve daha iyi hissetmek için zamanla daha fazla alkol içmeye ihtiyaç duyarsınız.

Ara sıra içki içiyor olmak sağlıklı ve keyifli. Önemli olan ruhsal sağlınıza zararlı olduğu noktayı fark edebiliyor olmak.

İnsanlarla iletişim halinde kalın

Güçlü bağlar ve destekleyici kişiler stresli hayatınızla başa çıkmanız konusunda yardımcı olabilir. Bundan dolayı, yüz yüze görüşmek pandemi döneminde zor olsa da sevdiğiniz insanlara iletişiminizi koparmamaya dikkat edin.

Bununla birlikte, eğer karşınızdaki kişinin ruhsal sağlığınıza zarar verdiğini düşünüyorsanız,   ilişkinize ara vermek veya bitirmek size nasıl gelirdi?

Yardım istemekten çekinmeyin

Eğer baş edemediğinizi düşünüyorsanız yardım istemekten çekinmeyin. Hayatınıza devam etmenizi engelleyecek bir durumun içerisinde olduğunuzu hissediyorsanız, oldukça anlaşılır.

İhtiyaç duyduğunuzda ara verin

Kendinizi yorgun hissettiğinizde bedeniniz size işaret vermeye başlar. Nasıl hissettiğinize veya fiziksel şikayetlerinize kulak vererek mola vermeyi unutmayın.

İyi olduğunuz bir şey yapın

Zevk aldığınız bir aktiviteye zaman ayırmak stresinizi azaltma veya ruh halinizi değiştirme konusunda size destek olabilir.

Tüm bunlar birlikte terapide çalışılabilir. Bu konuya eşlik edecek bir uzmana ihtiyaç duyuyorsanız  randevu talebi oluşturabilirsiniz.

Bağdat Caddesi Psikolog & Psikoterapist Sezil Tombul

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Email
Print